Pan Am 2019 Medals

Individual Medals

Team Division Medal Apparatus Names
Cycling Masters Men     David Shane
Cycling Open Men’s-Reloj Varonil Gold   Shawn Forer
Cycling Masters Men’s 50+ Gold   David Tannenbaum
Golf Open-Women’s Silver   Danielle Aroeste
Golf Juniors-Boys’ Bronze   Noah Greenspun
Gymnastics Juniors-Girls Gold All-Around Molly Neinstein
Gymnastics Juniors-Girls Silver All-Around Ella Kent
Gymnastics Juniors-Girls Bronze All-Around Ella Dragosavac
Gymnastics Juniors-Girls Gold Vault Molly Neinstein
Gymnastics Juniors-Girls Silver Vault Rikki Ashman
Gymnastics Juniors-Girls Gold Bars Ella Dragosavac
Gymnastics Juniors-Girls Silver Bars Molly Neinstein
Gymnastics Juniors-Girls Gold Beam Ella Kent
Gymnastics Juniors-Girls Silver Beam Ella Dragosavac
Gymnastics Juniors-Girls Gold Floor Molly Neinstein
Gymnastics Juniors-Girls Silver Floor Ella Kent
Gymnastics Open-Women’s Gold All-Around Jessica Eig
Gymnastics Open-Women’s Silver All-Around Zoe Arthur
Gymnastics Open-Women’s Bronze All-Around Katharine Klugman
Gymnastics Open-Women’s Gold Vault Jessica Eig
Gymnastics Open-Women’s Silver Vault Amalya Knapp
Gymnastics Open-Women’s Gold Bars Jessica Eig
Gymnastics Open-Women’s Silver Bars Zoe Arthur
Gymnastics Open-Women’s Gold Beam Kaitlin Blam
Gymnastics Open-Women’s Silver Beam Jessica Eig
Gymnastics Open-Women’s Gold Floor Jessica Eig
Gymnastics Open-Women’s Silver Floor Zoe Arthur
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Gold Hoop Elizabeth Alkins
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Bronze Hoop Nika Kononov
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Silver Ball Nika Kononov
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Bronze Ball Daisy Marmur
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Gold Clubs Nika Kononov
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Bronze Clubs Elizabeth Alkins
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Gold Ribbon Daisy Marmur
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Silver Ribbon Nika Kononov
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Silver All-Around Nika Kononov
Rhythmic Gymnastics Open-Women’s Bronze All-Around Elizabeth Alkins
Half Marathon Masters-Men’s 50-54 Gold    
MaccabiMan Masters-Men’s 50-54 Gold    
MaccabiMan Open-Men’s 18-24 Gold   Shawn Forer
MaccabiMan Open-Men’s Gold Champion Shawn Forer
MaccabiMan Masters-Women’s 35-55 Bronze   Hadar Elbaz, Melissa Paul-Letto
MaccabiMan Open-Men Bronze Champion  
MaccabiMan Open-Women’s Bronze Champion  
Table Tennis Masters Men’s-50+ Bronze Doubles  
Table Tennis Masters Men’s-50+ Bronze Team vs All Barry Nalebuff
Softball Open-Men’s Gold   Anthony Aresco, Aaron Breslow, Glen Davis, Jacon Gluckman, Mike Goldman, Tyler Hart, Matthew Held, Aaron Owens, Jeff Rosenberg, Matthew Schiff, Jason Schoen, Spencer Silverstein, Michael Goldman
Softball Masters-Men’s Bronze   Corey Angel, Zahi Ashkenazi, Gavin Ballas, Fred Cohen, Daniel Cosgrove, Billy Frak, John Horn, Larry Silfen, Russ Snow, Jeremy Spear, David Waco, Martin Weiner, Paul Rubin
Swimming Juniors Gold 100 Meters Male Chest/Breaststroke ARTHUR ABRAMS
Swimming Juniors Gold 200 Meters Male Backstroke MILES TRESSER
Swimming Juniors Gold 200 Meters Male Freestyle MANNING HASKAL
Swimming Juniors Gold 50 Meters Male Back MILES TRESSER
Swimming Juniors Gold 400 Meters Female Combined REBECCA WEISS
Swimming Juniors Gold 100 Meters Male Butterfly ELLIOT BERMAN
Swimming Juniors Gold 400 Meters Free Female Relay Pearl Kluger, Leila Brooks, Brooke Barlow, Lexi Kaufman
Swimming Juniors Gold 400 Meters Free Male Relay Miles Tresser, Arthur Abrams, Elliot Berman, Manning Haskal
Swimming Juniors Gold 200 Meters Male Combined ARTHUR ABRAMS
Swimming Juniors Gold 50 Meters Male Freestyle SAMUEL WELKS
Swimming Juniors Gold 50 Meters Male Chest/Breaststroke ARTHUR ABRAMS
Swimming Juniors Gold 800 Meters Female Free Relay Ariel Oppenheim, Pearl Kluger, Brooke Barlow, Leila Brooks
Swimming Juniors Gold 400 Meters Male Freestyle MANNING HASKAL
Swimming Juniors Gold 50 Meters Male Butterfly ELLIOT BERMAN
Swimming Juniors Gold 200 Meters Female Chest PEARL KLUGER
Swimming Juniors Gold 200 Meters Male Chest ARTHUR ABRAMS
Swimming Juniors Gold 100 Meters Male Backstroke MILES TRESSER
Swimming Juniors Gold 400 Meters Male Combined MANNING HASKAL
Swimming Juniors Silver 100 Meters Female Chest/Breastroke PEARL KLUGER
Swimming Juniors Silver 100 Meters Male Chest/Breaststroke EVAN KLEIN
Swimming Juniors Silver 200 Meters Male Backstroke MANNING HASKAL
Swimming Juniors Silver 200 Meters Female Free LEILA BROOKS
Swimming Juniors Silver 50 Meters Male Backstroke SAMUEL WELKS
Swimming Juniors Silver 400 Meters Female Combined PEARL KLUGER
Swimming Juniors Silver 100 Meters Female Butterfly ANNA ABRAMS
Swimming Juniors Silver 100 Meters Male Butterfly ARTHUR ABRAMS
Swimming Juniors Silver 200 Meters Female Combined REBECCA WEISS
Swimming Juniors Silver 200 Meters Male Combined MANNING HASKAL
Swimming Juniors Silver 50 Meters Male Chest/Breaststroke SAMUEL WELKS
Swimming Juniors Silver 800 Meters Freestyle Male Relay Bruno Overstreet, Miles Tresser, Manning Haskal, Elijah Feret
Swimming Juniors Silver 400 Meters Female Freestyle Sarah Green, Leila Brooks, Rotem Andegeko, Anna Abrams
Swimming Juniors Silver 200 Meters Female Chest/Breaststroke REBECCA WEISS
Swimming Juniors Silver 200 Meters Male Chest/Breaststroke EVAN KLEIN
Swimming Juniors Silver 100 Meters Male Backstroke ELLIOT BERMAN
Swimming Juniors Silver 400 Meters Female Combined Relay  
Swimming Juniors Bronze 100 Meters Female Chest/Breastroke REBECCA WEISS
Swimming Juniors Bronze 100 Meters Male Chest/Breaststroke SAMUEL WELKS
Swimming Juniors Bronze 100 Meters Female Freestyle LEILA BROOKS
Swimming Juniors Bronze 100 Meters Male Freestyle MILES TRESSER
Swimming Juniors Bronze 200 Meters Female Backstroke NORAH POLONSKY
Swimming Juniors Bronze 1500 Meters Male Freestyle RYAN PINSKER
Swimming Juniors Bronze 200 Meters Male Freestyle MILES TRESSER
Swimming Juniors Bronze 50 Meters Male Backstroke EVAN KLEIN
Swimming Juniors Bronze 400 Meters Female Combined ROTEM ANDEGEKO
Swimming Juniors Bronze 100 Meters Female Butterfly REBECCA WEISS
Swimming Juniors Bronze 100 Meters Female Butterfly MILES TRESSER
Swimming Juniors Bronze 200 Meters Male Combined MILES TRESSER
Swimming Juniors Bronze 50 Meters Female Freestyle BROOKe BArlOW
Swimming Juniors Bronze 50 Meters Male Freestyle ELLIOT BERMAN
Swimming Juniors Bronze 50 Meters Female Chest/Breaststroke PEARL KLUGER
Swimming Juniors Bronze 50 Meters Male Chest/Breaststroke EVAN KLEIN
Swimming Masters Bronze 50 Meters Female Chest/Breaststroke Miriam Leitko
Swimming Masters Gold 50 Backstroke Miriam Leitko
Swimming Masters Gold 50 Freestyle Miriam Leitko
Swimming Masters Bronze 50 Breaststroke Melinda Conley
Swimming Open Silver 100 Breaststroke Women Peyton Lienhart
Swimming Open Bronze 100 Breaststroke Women Emily Claridge
Swimming Open Bronze 100 Breaststroke Men Samuel Gavrilov
Swimming Open Gold 100 Freestyle Women Emily Claridge
Swimming Open Silver 100 Freestyle Women Peyton Lienhart
Swimming Open Bronze 100 Freestyle Men Samuel Gavrilov
Swimming Open Gold 200 Freestyle Women Peyton Lienhart
Swimming Open Silver 400 IM Women Emily Claridge
Swimming Open Gold 100 Butterfly Women Emily Claridge
Swimming Open Gold 200 IM Women Emily Claridge
Swimming Open Gold 50 Freestyle Women Peyton Lienhart
Swimming Open Silver 51 Freestyle Women Emily Claridge
Swimming Open Silver 50 Freestyle Men Samuel Gavrilov
Swimming Open Silver 50 Breaststroke Women Peyton Lienhart
Swimming Open Bronze 50 Breaststroke Men Samuel Gavrilov
Swimming Open Gold 400 Freestyle Women Emily Claridge
Swimming Open Gold 50 Butterfly Men Samuel Gavrilov
Swimming Open Silver 200 Breaststroke Women Emily Claridge
Swimming Open Bronze 200 Breaststroke Women Peyton Lienhart
Swimming Open Bronze 200 Breaststroke Men Samuel Gavrilov
Tennis Masters-Men’s 40+ Gold Doubles Jonathan Grynszpancholc
Tennis Open-Mixed Doubles Gold   Bradley Mittleman and Talya Zandberg
Tennis Juniors Doubles Silver   Jennifer Rabinowitz, Ruby Wool
Tennis Masters 45+ Silver Doubles Female Tracy Lehman and Lori Rodman
Tennis Mixed Juniors Silver   Ruby Wool, Nicholas Polansky
Tennis Masters Male Singles 40+ Silver   Jonathan Grynszpancholc
Tennis Open Singles Male Silver Singles Jack Katzman
Tennis Masters Male Doubles 65-69 Bronze   Jeffrey Doman, Gregory Cohen
Tennis Open Doubles Female SIlver   Julieta Eulau, Talya Zandberg
Tennis Open-Men’s Doubles Bronze   Arturo Kam and Jack Katzman
Tennis Masters Men’s Singles Bronze   Gregory Cohen
Triathlon Open-Men’s 18-29 Gold   Shawn Forer
Triathlon Masters-Men’s 50-54 Gold   Edward Stern
Triathlon Open-Women’s 18-29 Silver   Raz Perl
Triathlon Masters-Women’s 30-34 Silver   Elyssa Rosenbaum
Triathlon Masters-Women’s 35-44 Bronze   Hadar Elbaz
Triathlon Masters-Women’s 45-49 Bronze   Melissa Paul-Leto
Triathlon Masters-Women’s 50-54 Bronze   Stephanie Rein

Team Medals

Team Division Medal Names
Basketball Juniors-Boys’ Gold Quentin Alterman, Joshua Bernstein, Tal Breiman, Jackson Cronin, Henry Glickman, Max Hattem, Jaron Holzer, Charlie Levy, Jason Prager, Benjamin Rael, Jensen Weingard, Joshua Wolf-Bloom, David Zimmerman, Robert Weingard
Basketball Youth-Men’s Gold  Noah Baylis, Cody Blumenthal, Shmuli Coates, Jonah Eber, Theodore Henry, Matthew Jedwab, Zachary Muller, Juda Oppenheimer, Harrison Pyner, Brant Steinberg, Samuel Thompson, Max Zakheim, Lee Joffe, Josh Javer
Basketball Open-Men’s Gold Brandon Averitt, Brandon Federici, Kijana Garrett, Beau Keeve, Bryan Knapp, Noah Lack, Lior Levy, Noah Lewis, Zachary Miller, Jacob Orender, Jason Polykoff, Lee Gruen
Basketball Masters 35 Gold Conrad Adamczak, Eric Barvin, Joey Braha, Albert Baha, Oren Levy, Matt Minoff, Marcus Moss, Michael Rubenstein, Eric Shapiro, Paul Vitelli, Joshua Kahane
Beach Volleyball Juniors-Girls Bronze Tamy Ginsberg, Harriet Theise
Beach Volleyball Open-Women’s  Gold Erica Brok, Ellie Leitko
Equestrian Open-Women’s Team Gold Violet Barnett, Isabel Coxe, Isabela De Sousa, Allison Epstein, Alison Raich, Alexa Schwitzer, Alexis Sokolov, Stella Wasserman, Daniel Bluman
Field Hockey Juniors-Girls Bronze Ria Chhina, Sadie Cohen, Emma Gladstein, Mia Gladstein, Thea Rosenzweig, Helene Schulwolf, Charlotte Weinstein, Sarah Weitzman, Miriam Wolk, Samantha Berk, Hilary Berk-Wescount
Gymnastics Juniors-Girls Gold Rikki Ashman, Jenna Coffman, Ella Dragosavac, Grayson Fox, Ella Kent, Molly Neinstein, Soda Persi
Gymnastics Open-Women’s Gold Zoe Arthur, Kaitlin Blam, Jessica Eig, Katharine Klugman, Amalya Knapp, Eden Kolber, Paige Nelson
Soccer Youth-Men’s Gold Aidan Aisks, Sebastian Baredes, Amit Bitton, Ori Bitton, Gabe Einhorn, Brett Freeman, Tesgaye Griver, David Handen, Ilan Karchmer, Max Katz, Adam Kochman, Yali Levy, Jackson Meli, David Mizrahi, Dor Moskowitz, Noah Pearlman, Will Popper, Tyle Schlonsky, Caleb Shoup, Jeremy Smithline, Henry Tapper, Josh Pransky, Jesse Goldberg
Soccer Masters-Men’s 45+ Bronze Ron Baskin, Renato Chaladovsky, Jason Corliss, Alan Dubrovo, Stephen Ginsberg, Elad Goren, Stefan Greenberg, Brian Greenfield, Scott Jones, Aaron Leventhal, David Linn, Robert Olin, Lee Popper, Gordon Singer, Josh Warmund, Robert Wynner, Irad Young, Joel Zuckerman, Doug Homer, Barry Gudelsky
Soccer Masters-Men’s 55+ Bronze David Alhadeff, James Benjamin, Benjamin Bressler, Scott Cohen, Philip Fishel, Ian Grusd, Charles Guevara, Gordon Harris, Stuart Hochberger, Daniel Indech, Donald Kent, Brian Kronick, Robert Lazarus, Simon Mermelstein, Russell Rosenberg, Richard Shakter, Howard Snyder, David SOlomon, David Warren, Bruce Winkelstein, Mark Wisnevitz, Eric Brief, Gary Bernstein
Soccer Juniors-Girls’ Gold Sadie Callen, Nicole Chezes, Eve Chipman, Rachel Dallett, Caitlin Estrin, Shira Fielkow, Lily Gruber, Alexandra Haddad, Olivia Halperin, Shayna Kahane, Alan Karro, Liza Katz, Maya Lesack, Helena Lewis, McKenna Lutzker, Sydney Rodman, Faith Rosenblatt, Sydney Urban, Sophie Wand, David Parks, Julia Cohn
Soccer Open-Women’s Gold Orian Bar, Shani Breiman, Ellie Davis, Emma Dayan, Natasha Friedman, Alexandra Knapp, Emily Lorry, Leigh Rosenthal, Nicole Sayd, Morgan Sherman, Denise Shkurovich, Rachel White, Arielle Williamson, Rachael Sushner, Dana Schwartz
Volleyball Juniors-Girls Gold Danielle Bernstein, Julia Charney, Tamy Ginsberg, Isabel Kaplanovich, Joby Levit, Ariel Melumad, Amelia Nathanson, Eliane Silberman, Harriet Theise, Tatiana Wainer, Aaron Gill
Volleyball Open-Women’s Silver Ellie Arbetman, Erica Brok, Gayle Edelstein, Ellie Leitko, Gabrielle Meltzer, Lindsay Rescott, Daniela Skov, Joseph Reuben