ny send off party

Philadelphia, PA June 5, 2019 – The 2019 Games Organizing Committees are pleased to announce that 126 athletes, six coaches, one accommodations manager, and one doctor from New York have been appointed as members of the USA delegation for the upcoming Pan American and European Maccabi Games which will take place in Mexico City, Mexico July 5-15, 2019, and Budapest, Hungary July 28-August 7, 2019.

The European Maccabi Games participants are Philippe Bennet of New York, NY, Masters Fencing; Zeke Blauner of Dobbs Ferry, NY, Youth Men’s Basketball; Martin Bloom of New York, NY, Masters Bridge; Victoria Carroll of Garden City, NY, Juniors Swimming; Rosie Ceisler of Katonah, NY, Open Women’s Field Hockey; Andrew Chappell of New York, NY, Open Women’s Soccer Assistant Coach; Sophie Craig of Manlius, NY, Open Women’s Field Hockey; Rose Dreizen of New York, NY, Open Chess; Ethan Frishman of New York, NY, Juniors Fencing; Eli Greenberg of New York, NY, Juniors Tennis; Richard Hurowitz of New York, NY, Masters Table Tennis; Sasha Klimchuk of New York, NY, Accommodations Manager; Sara Kober of Scarsdale, NY, Masters Bridge; Rachel Kowalsky of Oyster Bay, NY, Juniors Fencing; Austin Lavitt of Rye Brook, NY, Open Men’s Basketball; Danielle Levitis of Brooklyn, NY, Juniors Fencing; Lauren Levy of Amherst, NY, Juniors Swimming; Deborah Light of Albany, NY, Doctor; Jill Marshall of Port Chester, NY, Masters Bridge; Sam Matlick of New York, NY, Open Men’s Squash; Lonnie Mitchel of East Meadow, NY, Head Tennis Coach; Michael Mogilevich of Brooklyn, NY, Juniors Fencing; Mason Moskowitz of Poughkeepsie, NY, Juniors Fencing; Nathalie Nidetch of Hewlett, NY, Open Women’s Soccer; Jeffrey Ravetz of New York, NY, Masters Tennis; Andrew Robinson of Port Washington, NY, Juniors Boys’ Basketball; Rebecca Rosen of Port Washington, NY, Open Women’s Soccer; Daniella Rothman of Woodmere, NY, Juniors Girls’ Basketball; Briana Rubenstein of Bayport, NY, Open Women’s Field Hockey; Jonathan Safir of Williamsville, NY, Youth Men’s Basketball Assistant Coach; Gail Schargel of Larchmont, NY, Masters Bridge; Ondrea Schiciano of Goldens Bridge, NY, Masters Tennis; Logan Schiciano of Goldens Bridge, NY, Accommodations Manager; Maya Scholnick of New York, NY, Open Women’s Soccer; Edwin Schottenstein of New York, NY, Grand-Masters Tennis; Arthur Seelenfreund of Rye, NY, Masters Bridge; Ryan Shayani of Old Westbury, NY, Juniors Tennis; Meredith Shifman of New York, NY, Open Women’s Field Hockey Head Coach; Daniel Silver of Rye, NY, Masters Bridge; H. Jay Sloofman of New York, NY, Masters Bridge; Asher Stukelman of New York, NY, Juniors Swimming; Isaac Thorman of New York, NY, Open Men’s Water Polo; Yosef Zakon of Spring Valley, NY, Juniors Boys’ Basketball; and Lawrence Zeltzer of Syosset, NY, Juniors Fencing.

 

The Pan American Maccabi Games team participants are Anna Abrams of Hopewell Junction, NY, Juniors Swimming;

Arthur Abrams of Hopewell Junction, NY, Juniors Swimming; Alex Adelman of East Meadow, NY, Open Beach Volleyball; Ron Baskin of New York, NY, Masters Soccer; Ross Berman of New York, NY, Masters Soccer; Matthew Birnhak of Dix Hills, NY, Juniors Soccer; Albert Braha of New York, NY, Masters Basketball; Renato Chaladovsky of Scarsdale, NY, Masters Soccer; Eve Chipman of North Salem, NY, Juniors Soccer; Mathew Costa of Bellport, NY, Juniors Soccer; Jackson Cronin of Great Neck, NY, Juniors Basketball; Steve Cronin of Great Neck, NY, Masters Basketball; Adam Darter of Brooklyn, NY, Masters Soccer; Jonathan Davidson of New York, NY, Open Soccer Head Coach; Ellie Davis of Port Washington, NY, Open Soccer; Emma Dayan of Brooklyn, NY, Open Soccer; Allison Epstein of Manhasset, NY, Open Equestrian; Julieta Eulau of Oceanside, NY, Open Tennis; Elijah Feret of Niskayuna, NY, Juniors Swimming; Shai Fortuna of Brooklyn, NY, Masters Soccer; Samuel Gavrilov of Brooklyn, NY, Open Swimming; Benjamin Gerschwer of New York, NY, Juniors Soccer; Andre Gheilerman of Eatschester, NY, Open Futsal; Fabio Gheilerman of New York, NY, Open Futsal; Michael Goldman of Harrison, NY, Open Softball; Sarah Green of New York, NY, Juniors Swimming; Alexandra Haddad of East Northport, NY, Juniors Soccer; James Hamilton of New York, NY, Masters Soccer; Tyler Hart of Harrison, NY, Open Softball; Matthew Held of New York, NY, Open Softball; Colin Hutzler of New York, NY, Open Soccer; Aliyah Jacobson of Brooklyn, NY, Open Triathlon; Aaron Jungstein of New York, NY, Open Golf; Andrew Kalish of New York, NY, Juniors Soccer; Boris Kapelnik of Brooklyn, NY, Masters Soccer; Matthew Kaplan of New York, NY, Masters Soccer; Liza Katz of New York, NY, Juniors Soccer; Lexi Kaufman of Dix Hills, NY, Juniors Swimming; Donald Kent of New York, NY, Masters Soccer; Jacob Kent of New York, NY, Open Soccer; Evan Klein of New York, NY, Juniors Swimming

Katharine Klugman of Nyack, NY, Open Gymnastics; Brian Kronick of New York, NY, Masters Soccer; Brian Kuritzky of New York, NY, Masters Soccer; Tracy Lehman of New York, NY, Masters Tennis; David Linn of New York, NY, Masters Soccer; Daniel Low of New York, NY, Masters Soccer; Alec Mahrer of New York, NY, Juniors Soccer; Matt Minoff of New York, NY, Masters Basketball; Ernest Murdukhayev of Staten Island, NY, Masters Soccer

Robert Olin of New York, NY, Masters Soccer; Doron Pergament of Mineola, NY, Open Golf; Abby Rabinowitz of Great Neck, NY, Juniors Tennis; Ethan Rabinowitz of Great Neck, NY, Juniors Tennis; Jenny Rabinowitz of Great Neck, NY, Youth Tennis; Stephanie Rein of New York, NY, Masters Triathlon; Elyssa Rosenbaum of Manlius, NY, Open Triathlon; Scott Rowling of New York, NY, Masters Soccer; Matthew Schiff of New York, NY, Open Softball; Jordan Schlachter of New York, NY, Masters Basketball; Alexa Schwitzer of Muttontown, NY, Open Equestrian

Aiden Scott of Fayetteville, NY, Juniors Soccer; Moshe Shalchon of New York, NY, Masters Soccer; Roy Sharaby of Brooklyn, NY, Masters Soccer; Tal Sheynfeld of New York, NY, Masters Soccer; Samuel Singer of New York, NY, Juniors Soccer; Gordon Singer of New York, NY, Masters Soccer; Jeffrey Sorkin of Roslyn, NY, Masters Basketball; Edward Stern of New York, NY, Masters Triathlon; Tucker Stern of New Paltz, NY, Open Futsal; Jeff Sutton of New York, NY, Masters Tennis; Sydney Urban of Belle Harbor, NY, Juniors Soccer; Zachary Viders of Katonah, NY, Masters Soccer; Brett Walsdorf of Lloyd Harbor, NY, Open Soccer; David Warren of New York, NY, Masters Soccer; Adam Wasserman of Scarsdale, NY, Juniors Soccer; Brien Wassner of New York, NY, Masters Soccer; Jensen Weingard of Port Washington, NY, Juniors Basketball; Robert Weingard of Sands Point, NY, Juniors Basketball Head Coach; Robert Weitzman of New York, NY, Juniors Soccer; Bruce Winkelstein of Warwick, NY, Masters Soccer; Samuel Youngwood of New York, NY, Juniors Soccer.

 

Maccabi USA builds Jewish pride through sports, generating the emotional intensity, high ideals, and powerful camaraderie of competition. We connect athletes, volunteers, and supporters with the global Jewish community. Our athletic, educational, and cultural experiences build Jewish identity, perpetuate Jewish continuity worldwide, and strengthen support for the State of Israel.

 

The Magic of Maccabi combines a passion of Israel and athletics. The team members are excited to be part of the USA delegation heading to Mexico City and Budapest this summer for the 2019 Regional Games.

 

For more information on how to send off our 2019 athletes, register for the send-off celebration in Manhattan and Westchester.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *