18th Games: Track & Field Results

Open High jump Male Final Robert Fellman ,USA 1.65 Bronze
Krinitki Konstantin ,ISR 2.05 Silver
Dimitri Kroiter ,ISR 2.18 Gold
Open 400m Female Final Samantha Adelberg ,USA 57.65 Gold
Aly Goldfarb ,USA 59.82 Silver
Jennifer Rachel Simmons ,GBR 60.13 Bronze
Open 400m Male Final Yuri Shapsay ,ISR 48.09 Gold
Dustin Emrani ,USA 48.4 Silver
Betsalel Mizrahi ,ISR 48.52 Bronze
Open 100m Female Final Nicole Gitlin ,CAN 11.83 Gold
Margarita Pogralov ,ISR 12.09 Silver
Jessica Foreman ,USA 12.38 Bronze
Open 4 x 100m relay Female Final Daria Korolivu ,ISR 48.86 Israel team Gold
Carly London, Samantha Adelberg, Jessica Retelny, Jessica Forman, USA 49.72 USA team Silver
Open 4 x 100m relay Male Final Mickey Bar Yehoshua ,ISR 40.56 Israel team A Gold
Josh Lewis, Rob Fellman, Ari Monosson, David Schapiro, USA 44.67 USA team Silver
Open 10000m Male Final Brion Vova ,ISR 29:56.9 Gold
Moges Tesema ,ISR 30:01.2 Silver
Jeffrey Weinstein ,USA 33:19.0 Bronze
Open Discus throw Male Final Robert Fellman ,USA 31.95 Bronze
Igor Basov ,ISR 41.15 Silver
Felix Gromadskiy ,ISR 54.06 Gold
Open 200m Female Final Nicole Gitlin ,CAN 24.34 Gold
Margarita Pogralov ,ISR 24.78 Silver
Jessica Foreman ,USA 25.54 Bronze
Open Pole vault Female Final Jillian Schwartz ,USA 4.24 Gold
Moran Azizi ,ISR 3.94 Silver
Aly Goldfarb ,USA 3.6 Bronze
Open 5000m Female Final Marie Elias ,ISR 17:49.7 Gold
Katherine Pierce ,USA 18:33.5 Silver
Joanne Elise Ankier ,GBR 18:53.4 Bronze
Open 800m Female Final Samantha Adelberg ,USA 02:13.6 Gold
Seri Gordon ,USA 02:17.1 Silver
Maor Tiyouri ,ISR 02:19.2 Bronze
Open 800m Male Final Dustin Emrani ,USA 01:50.0 Gold
Asmro Arro ,ISR 01:51.6 Silver
Jeffrey Merrill ,USA 01:52.4 Bronze
Open 5000m Male Final Kevin Silver ,USA 14:52.0 Gold
Jacob Haas ,USA 16:02.8 Silver
David Axel ,USA 16:14.7 Bronze
Open 4 x 400m relay Female Final Jessica Forman, Aly Goldfarb Seri Gordon, Samantha Adelberg ,USA 03:58.2 USA team Gold
Tal Ben-artzi ,ISR 04:08.5 Israel team Silver
Open 4 x 400m relay Male Final Ari Monosson, Ben Auerbach, Jeff Merrill, Dustin Emrani, USA 03:17.1 USA team Gold
Betsalel Mizrahi ,ISR 03:17.1 Israel team Silver
Juniors Long Jump Male Final Roi Eliakim ,ISR 6.66 Gold
Ben Yakobi ,CAN 5.92 Silver
Matthew Evans ,USA 5.8 Bronze
Juniors 1500m Male Final Richard Nathan Goodman ,GBR 04:06.8 Gold
Daniel Silver ,USA 04:09.6 Silver
Eliyaho Yakov ,ISR 04:13.7 Bronze
Juniors 4*100m Relay Female Final Dikla Goldenthal ,ISR 49.84 Israel team Gold
Nicole Meisner ,USA 53.27 USA team Silver
Hannah Rose Phipson ,GBR 56.89 Great Britain team Bronze
Juniors 4*100m Relay Male Final Almog Navon ,ISR 43.86 Israel team Gold
Matthew Evans ,USA 46.62 USA team Silver
Benjamin Morris ,GBR 46.7 Great Britain team Bronze
Juniors 200m Female Final Tal Ben-artzi ,ISR 25.76 Gold
Ella Mishael ,FIN 26.19 Silver
Nicole Meisner ,USA 27.34 Bronze
Juniors 3000m Female Final Dana Levin ,ISR 10:34.3 Gold
Sophie Jacobson ,USA 11:18.6 Silver
Sophie Natasha Wolfe ,GBR 11:25.0 Bronze
Juniors Discus Throw Male Final Itamar Levy ,ISR 56.51 Gold
Andrey Baranchik ,USA 44.72 Silver
Vytali Kuzmynshuk ,ISR 42.42 Bronze
Juniors 4*400m Relay Male Final Hai Cohen ,ISR 03:23.0 Israel team Gold
Daniel Silver ,USA 03:43.9 USA team Silver
Benjamin Morris ,GBR 03:49.8 Great Britain team Bronze
Juniors 4*400m Relay Female Final Daria Luksin ,ISR 04:16.2 Israel team Gold
Elana Minsberg ,USA 04:30.1 USA team Silver

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *